Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa

Europos kardiologų draugijos duomenimis, beveik pusę visų mirčių Europoje sukelia širdies ir kraujagyslių ligos. Jos yra pagrindinė mirties priežastis tarp vyrų, vyresnių kaip 45 m. ir moterų, vyresnių kaip 65 m. amžiaus. Širdies ir kraujagyslių ligos iš Europos Sąjungos biudžeto pasiglemžia beveik 170 milijardų eurų per metus.

Lietuvoje kasmet miokardo infarktu suserga daugiau kaip pusė tūkstančio gyventojų. Šis skaičius didėja. Daugiau nei du trečdaliai ligonių po persirgto miokardo infarkto išgyvena, bet jiems būtina ilgalaikė priežiūra ir gydymas. Yra paskaičiuota, kad Lietuvoje didelę riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis turinčių asmenų 2011 m. pradžioje buvo apie 700 tūkst. Deja, tik dalis jų ištirta.

Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba (maiste per daug riebalų, druskos), plintančiu rūkymu, gerokai sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu bei nekoreguojamu padidėjusiu kraujo spaudimu ar padidėjusiu cukraus kiekiu kraujyje.

Įvairiose šalyse pradėta kova su šiais rizikos veiksniais pasiekė gerų rezultatų: nuo 1970 iki 1985 metų mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių sumažėjo net iki 50 proc. Kitų šalių patirtis rodo, kad galima sumažinti pirmojo ar pasikartojančio koronarinės širdies ligos pasireiškimo, išeminio insulto ar periferinių arterijų ligos dažnį, aktyviai veikiant rizikos veiksnius. Svarbiausia – neįgalumo ir ankstyvų mirčių prevencija.

Pasaulio sveikatos organizacija išskiria prevenciją, pagal kurią yra atrenkamai pacientai, turintys didelę riziką (rizika gali būti nedidelė, vidutinė, didelė ir ypač didelė) susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Būtent šios kategorijos žmonėms prevencija yra pati efektyviausia.

Dėl šios priežasties vis plačiau taikomos didelės rizikos asmenų, galinčių sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, išaiškinimo programos. Lietuvoje nuo 2006 m. vykdoma Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa (patvirtinta LR sveikatos apsaugos ministro 2005 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. V-913).

Vienas iš programos uždavinių – nustatyti širdies ir kraujagyslių ligomis galinčius sirgti asmenis anksčiau nei pasireiškia klinikiniai ligos simptomai. Kitas uždavinys yra parengti prevencijos programas ir siųsti šiuos asmenis konsultuoti pas gydytojus specialistus (kardiologus) į specializuotus širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padalinius. Juose pacientai nuodugniai ištiriami – atliekamas laboratorinis, kardiologinis ir angiologinis tyrimai. Nustačius, kad tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra ypač didelė, užtikrinama paciento ilgalaikė prevencinė priežiūra bei atliekami pakartotiniai tyrimai.

Programa skirta vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų. Ji apima sveikatos priežiūros paslaugų teikimą:

  1. pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (šeimos gydytojo institucija);
  2. specializuotuose širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padaliniuose (Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos ir kt.).

Programos priemonės pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje taikomos vieną kartą per metus.

Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Už programoje numatytas paslaugas mokėti nereikia. Už jas apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu moka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Programos priemonėsPaslaugą teikia
Informavimo apie didelę širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, šios tikimybės įvertinimo, pirminės prevencijos priemonių plano sudarymo ar siuntimo išsamiai įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę paslauga. Ši šeimos gydytojo teikiama paslauga apima:
  1. įsakymu patvirtintos formos informacinio pranešimo įteikimą pasirašytinai;
  2. pokalbius su pacientais apie širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos priemones bei patarimus, kaip stiprinti ir išsaugoti sveikatą;
  3. gliukozės koncentracijos kraujo plazmoje nustatymą;
  4. bendrojo cholesterolio koncentracijos kraujo serume nustatymą;
  5. didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos kraujo serume nustatymą;
  6. mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos kraujo serume nustatymą;
  7. trigliceridų koncentracijos kraujo serume nustatymą;
  8. elektrokardiogramą (12 derivacijų);
  9. bendrosios paciento širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės įvertinimą pagal Europos kardiologų draugijos patvirtintą širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės skaičiavimo sistemą SCORE;
  10. gliukozės koncentracijos kraujo plazmoje nustatymą po gliukozės krūvio, jei paciento kraujo plazmoje gliukozės koncentracija nevalgius siekia nuo 5,6 mmol/l iki 7,8 mmol/l;
  11. intensyvaus paciento gyvensenos keitimo schemos ir pirminės prevencijos priemonių plano sudarymą, jei pacientui taikytina viena šių sąlygų:
    11.1. bendroji širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė pagal SCORE – 5 ir daugiau procentų;
    11.2. aterosklerozė kituose arterijų baseinuose;
    11.3. ankstyvosios išeminės (koronarinės) širdies ligos šeiminė anamnezė (tėvai ar vaikai, sirgę išemine širdies liga: vyrai – jaunesni nei 45 metų, moterys – jaunesnės nei 55 metų);
    11.4. bendrojo cholesterolio koncentracija kraujo serume didesnė nei 7,5 mmol/l;
    11.5. mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija kraujo serume didesnė nei 6 mmol/l arba įtariama pirminė šeiminė dislipidemija;
  12. siuntimą į specializuotą širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padalinį išsamiai įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, jei pacientui įtariamas ar yra nustatytas cukrinis diabetas, arba nustatytas metabolinis sindromas, t. y. jei paciento būklė atitinka bent 3 iš 5 toliau išvardytų kriterijų:
    12.1. vyrų liemens apimtis >= 102 cm, moterų >= 88 cm;
    12.2. serumo trigliceridai >= 1,7 mmol/l;
    12.3. didelio tankio lipoproteinų cholesterolis: vyrų < 1, 03 mmol/l, moterų < 1,29 mmol/l;
    12.4. arterinis kraujospūdis: sistolinis >= 130 mmHg arba diastolinis >= 85 mmHg, arba pacientas vartoja spaudimą mažinančius vaistus;
    12.5. gliukozės koncentracija kraujo plazmoje nevalgius >= 5,6 mmol/l.
Pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos
Išsamaus širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės įvertinimo paslauga su šeimos gydytojo siuntimu. Ši paslauga teikiama pacientams, kuriems taikytinos 1.12 punkte išvardytos sąlygos ir apima:
  1. echokardiografiją dvimačiu režimu ir doplerinį tyrimą;
  2. veloergometriją;
  3. kaklo ir (ar) periferinių kraujagyslių dvigubą ultragarsinį skenavimą;
  4. kulkšnies-žasto indekso nustatymą;
  5. C reaktyvaus baltymo kiekio nustatymą;
  6. gliukozės koncentracijos kraujo plazmoje nustatymą;
  7. mikroalbuminurijos nustatymą;
  8. bendrojo cholesterolio koncentracijos kraujo serume nustatymą;
  9. didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos kraujo serume nustatymą;
  10. mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos kraujo serume nustatymą;
  11. trigliceridų koncentracijos kraujo serume nustatymą;
  12. glomerulų filtracijos greičio nustatymą;
  13. pacientų, priskirtinų ypač didelės rizikos grupei, atranką pagal šiuos kriterijus:
    13.1. veloergometrijos metu naujai nustatyta miokardo išemija;
    13.2. echokardiografijos metu rasta didelė kairiojo skilvelio hipertrofija (moterims 110 g/m-2 ir daugiau, vyrams 134 g/m-2 ir daugiau);
    13.3. pacientų, sergančių metaboliniu sindromu, specialių laboratorinių ir angiologinių tyrimų metu aptikti uždegiminiai bei angiologiniai aterosklerozės progresavimo žymenys;
  14. arterijų funkcijos tyrimą (arterijų standumo tyrimą ir nuo endotelio priklausomos vazodiliatacijos mėginį);
  15. rekomendacijų dėl ilgalaikės prevencijos programos parengimą, pacientų, priskiriamų ypač didelės rizikos grupei, intensyvaus gyvensenos keitimo, stebėjimo ir gydymo plano sudarymą, aterosklerozę stabdančios farmakoterapijos skyrimą ir šeimos gydytojų informavimą apie paciento ištyrimo rezultatus.
Specializuoti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padaliniai

Nepriklausomi ekspertai teigiamai įvertino prevencinių programų efektyvumą

Prevencija – veiksmingas vaistas nuo daugelio ligų

Sudėtingesni tyrimai – arčiau paciento

Tobulinama širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa

Lietuvos širdies asociacija


Parengė Kontrolės skyrius
Informaciją pateikė Administravimo skyriaus vyr. specialistė A. Valentinavičienė, tel. (8 45) 59 61 92.

Atnaujinta 2011-09-28