Modernius klausos aparatus gaus daugiai vaikų
(2005-10-28) 

Šiemet žymiai pagerėjo vaikų aprūpinimas skaitmeniniais klausos aparatais, kompensuojamais iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Programuojami skaitmeniniai klausos aparatai vaikams perkami nuo 2003-ųjų, bet iki šių metų jų buvo nupirkta vos keletas. O šiemet iš neprigirdintiems vaikams skiriamų klausos aparatų skaitmeniniai sudaro net keturis penktadalius. Pernai vaikams pritaikytais klausos aparatais buvo aprūpinti vaikai iki 12 metų, o šiemet juos gauna ir šešiolikamečiai.

Atsižvelgiant į pacientų pageidavimus, kasmet vis daugiau lėšų skiriama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo klausos aparatams pirkti. Šiemet atvirasis šių priemonių pirkimo konkursas buvo paskelbtas gegužę, jo laimėtojomis tapo 4 firmos. Valstybinė ligonių kasa, centralizuotai nupirkusi klausos aparatų už 1 mln. litų, patenkino daugelio pacientų lūkesčius: vaikams buvo nupirkti 188 skaitmeniniai, 43 - užausiniai, suaugusiesiems - 3347 kokybiški ir itin kompaktiški klausos aparatai (iš jų 82 kišeniniai, kiti - užausiniai, daugelis jų - daniški). Visi aparatai paskirstyti šalies klausos protezavimo kabinetams, kurie veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje. Šie aparatai yra aprobuoti naudoti Lietuvoje ir atitinka Europos Sąjungos reikalavimus. Ateinančiais metais šioms medicinos pagalbos priemonėms planuojama skirti penktadaliu daugiau lėšų nei šiemet. Tikėtina, kad kitąmet skaitmeninius klausos aparatus gaus ir vaikai iki 18 metų.

Kaip gauti klausos aparatą? Dėl sutrikusios klausos pirmiausia reikėtų kreiptis į savo apylinkės šeimos gydytoją arba terapeutą. Apžiūrėjęs ligonį gydytojas nuspręs, kaip reikia gydyti, prireikus nusiųs konsultuotis pas specialistą - gydytoją otorinolaringologą (ausų, nosies, gerklės gydytoją). Jei klausos aparatas pacientui būtinas, gydytojas jį nukreips į audiologijos kabinetą, kuriame jam bus pritaikytas tinkamas aparatas.

Gavę gydytojo siuntimą, ligoniai gali kreiptis į savo apskrities klausos protezavimo kabinetą: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos klausos protezavimo kabinetą (Santariškių g. 2, Vilnius), Tarptautinį audiologijos ir foniatrijos centrą (Eivenių g. 2, Kaunas), Klausos protezavimo kabinetą prie UAB "Vilniaus medicinos technika" (Muitinės g. 34, Vilnius), Klaipėdos vaikų regioninį audiologijos kabinetą (J. Karoso g. 15, Klaipėda), Klaipėdos suaugusiųjų regioninį audiologijos kabinetą (H. Manto g. 49, Klaipėda), Šiaulių regioninį audiologijos kabinetą (V. Kudirkos g. 99, Šiauliai), VšĮ Panevėžio ligoninės Konsultacijų polikliniką (A. Jakšto g. 6, Panevėžys).

Klausos aparatą nemokamai turi teisę gauti visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu: suaugusieji - aparatą vienai ausiai, o vaikai iki 16 metų - aparatus vienai arba abiem ausims. Nemokami klausos aparatai skiriami vieną kartą per 5 metus. Jei klausa labai pablogėja, klausos aparatas gali būti pakeistas anksčiau numatyto termino.

Jei pacientas nutaria nelaukti, kol klausos aparatas jam bus nupirktas eilės tvarka ir jį įsigyja savo lėšomis arba nusiperka brangesnį aparatą, jis turi teisę gauti kompensaciją. Visų paciento išlaidų Valstybinė ligonių kasa nekompensuoja. Asmuo gali gautu tik dalį sumos, t.y. tiek, kiek Privalomojo sveikatos draudimo fondas išleidžia pirkdamas klausos aparatą centralizuotai. Tad atsižvelgiant į klausos aparato modelį, kaina gali svyruoti nuo 181 iki 513 litų. Kompensacija pacientui pervedama į asmens sąskaitą ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo prašymo padavimo. Dėl kompensacijos pacientas turi nustatytos formos prašymą ir prie jo pridėtą firmos, iš kurios buvo pirktas aparatas, sąskaitą faktūrą (originalą) siųsti adresu: Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Kalvarijų g. 147, 08221 Vilnius. Atkreipiame dėmesį, kad dokumentus turi pasirašyti audiologijos centro ar kabineto gydytojas specialistas. Telefonas pasiteirauti (8 5) 236 41 34.

Panevėžio teritorinės ligonių kasa