PANEVĖŽIO TERITORINĖ LIGONIŲ KASA
             
 
 Misija
 
 Vizija
 
 Vertybės
 
 
   NAUJIENOS
   STRUKTŪRA IR KONTAKTAI
   TEISINĖ INFORMACIJA
   VEIKLOS SRITYS
   KORUPCIJOS PREVENCIJA
   PRANEŠĖJŲ APSAUGA
   ADMINISTRACINĖ INFORMACIJA
   PASLAUGOS
   ATVIRI DUOMENYS
   ASMENS DUOMENŲ APSAUGA
   NUORODOS
   GYDYMO ĮSTAIGŲ PASLAUGOS
   GYVENTOJAMS
   ĮSTAIGOMS
   APKLAUSOS IR ANALIZĖS
   PRIĖMIMAS Į DARBĄ
Gyventojų aptarnavimas
 Panevėžyje ir Utenoje
I, IV 8.00–18.00
II, III 8.00–17.00
V 8.00–15.45
Tel. (8 5) 232 2222
Anykščiuose, Biržuose, Ignalinoje, Kupiškyje, Molėtuose, Pasvalyje, Rokiškyje, Visagine, Zarasuose
Įstaigos kontaktai
Respublikos g. 66
LT-35158 Panevėžys
Tel. (8 45) 59 61 92
Faks. (8 45) 58 37 89
El. paštas patlk@vlk.lt
Darbo laikas
I–IV   8.00–17.00
V   8.00–15.45
Pietų pertrauka 12.00–12.45

GYVENTOJAMS      ĮSTAIGOMS     
Sveikiname visus Valstybės dienos proga.
www.paneveziotlk.ltNAUJIENOS
| SAM pranešimai | VLK pranešimai | TLK pranešimai | Naujienų archyvas |
Draustis PSD galima tik vienoje šalyje
 
      Šią vasarą Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyrius sulaukia nemažai iš užsienio grįžusių Lietuvos piliečių, besipiktinančių, kodėl jiems negrąžinamos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos, jei jie Lietuvoje nesigydė.
 
      Paprastai piktinasi tie, kurie išvykdami į užsienį nedeklaruoja išvykimo, savarankiškai moka PSD, kad galėtų grįžę į Lietuvą, jei prireiks, gydytis. Daugelis iš jų tuo pat metu dirba užsienyje ir ten iš jų yra išskaitomos PSD įmokos. Supratę, kad mokėjo dvigubas įmokas, nors jų mokėjimo laikotarpiu nesikreipė į gydytojus, gyventojai patys nusprendžia, kad tai neteisinga ir ligonių kasoje reikalauja grąžinti Lietuvoje sumokėtą PSD.
 
      Panevėžio TLK kviečia gyventojus, ypač tuos, kurie planuoja išvykti į užsienį arba jau ten gyvena ir dirba, dėl PSD pirmiausia pasikonsultuoti su ligonių kasos specialistais ir išsiaiškinti visas galimybes, kaip dirbant kitoje šalyje teisėtai gydytis Lietuvoje, nemokėti dvigubų mokesčių ir pan. Kai gyventojai patys priima sprendimus, neatitinkančius teisės aktų, jiems tenka nusivilti, patirti nereikalingų išlaidų.
 
      Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistai primena, kad prievolė mokėti PSD yra numatyta Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme. Jame teigiama, kad PSD draudžiami Lietuvos Respublikos piliečiai ir užsieniečiai, nuolat gyvenantys mūsų šalyje.
 
      Skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė paaiškina, kad šio įstatymo nuostata reiškia, jog sveikatą drausti privalo visi asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje, nepriklausomai nuo to, gydosi jie ar ne. Europos Sąjungos teisės aktuose nurodyta, kad asmuo gali būti draudžiamas PSD tik vienoje pasirinktoje šalyje. Vadinasi, jei asmuo moka PSD Lietuvoje, jis neturėtų šio mokesčio mokėti kitoje šalyje, o jei moka kitoje šalyje, jis negali mokėti Lietuvoje.
Deja, pasak S. Paulauskienės, kadangi nėra vieningos ES informacinės sistemos, kurioje visų šalių kompetentingos institucijos galėtų matyti gyventojų draustumo duomenis, kai kurie asmenys nepaiso ES teisės aktų ir apsidraudžia ne vienoje šalyje. Dukart apsidraudusiesiems, nedeklaravusiems išvykimo iš Lietuvos, nenumatyta galimybė susigrąžinti PSD įmokų, juolab, kad Lietuvoje deklaruota gyvenamoji vieta uždeda prievolę šioje šalyje mokėti PSD.
 
      „Tiems, kurie piktinasi, kodėl jiems negrąžinamos PSD įmokos, jei mokėjimo laikotarpiu nesigydė, mes atsakome, kad nesigydymas nėra priežastis susigrąžinti PSD įmokas. Pavyzdžiui, privalomai apsidraudus automobilį civilinės atsakomybės draudimu ir nepadarius avarijos, draudimo įmokos juk nėra grąžinamos, tad kodėl su PSD turėtų būti kitaip? Tai juk taip pat yra draudimas“, – sako GAS skyriaus vedėja.
 
      Svarbu pažymėti, kad pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioms gydymo įstaigoms už kiekvieną apdraustąjį PSD kas mėnesį ligonių kasos sumoka, nepaisant to, ar apdraustasis kreipėsi į gydymo įstaigą, ar ne. Jei asmuo faktiškai negyvena Lietuvoje, bet moka PSD įmokas ir yra prisirašęs prie gydymo įstaigos, už jį taip pat gydymo įstaigai yra mokama.
  
      Panevėžio TLK informuoja, kad nuo 2015 m. liepos 1 d. pasikeitė PSD įmokų dydis mokantiesiems šį mokestį savarankiškai: tie asmenys, kurie iki liepos 1 d. mokėjo po 27 eurus, nuo liepos 1 d. turi mokėti po 29 eurus, o mokėjusieji po 9 eurus, dabar moka po 10 eurų. PSD įmokų dydis priklauso nuo minimaliosios mėnesinės algos (MMA) dydžio, t. y. pagrindinis PSD dydis yra 9 proc. nuo šios algos. 3 proc. MMA dydžio PSD įmokas moka tik žemės ūkio veiklą vykdantys gyventojai, kurių žemės ūkio valdos (ūkio) ekonominis dydis už praėjusių metų laikotarpį nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. yra 2 ir mažiau ekonominio dydžio vienetų (EDV).
 
      Lietuvoje sveikatos draudimo modelis grindžiamas visuotinumo ir solidarumo principais: PSD įmokas privalo mokėti visi mūsų šalies piliečiai tam, kad įvykus draudiminiam įvykiui turėtų teisę gauti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Be to, visi dirbantys arba kitais būdais vykdantys veiklą ir bet kokios rūšies pajamas gaunantys asmenys savo įmokomis turi prisidėti prie PSD lėšų kaupimo pagal galimybes. PSD mokėjimas esant sveikam, vėliau suteikia teisę susirgus bet kada nemokamai gauti gydymą, kad ir kiek brangiai jis kainuotų. 
 
Panevėžio teritorinė ligonių kasa
2015-07-31
Jūsų nuomonė
Ar žinote, kad karantino metu apsilankę poliklinikoje, pacientai neturi mokėti už medikams skirtas nuo koronaviruso apsaugančias priemones?
Taip
Ne
Kita (jei Jūsų prašė už šias priemones mokėti, įvardykite, kurioje gydymo įstaigoje)
Gyventojų aptarnavimo vertinimo elektroninė apklausa
Užduoti klausimus,
pateikti siūlymus,
atsiliepimus
Vardas*:
Pavardė*:
El. paštas*:
Klausimas, siūlymas, atsiliepimas*:
Naujienų prenumerata
Įveskite el. pašto adresą , kuriuo
pageidaujate gauti naujienas.
Jūsų el. paštas*: