PANEVĖŽIO TERITORINĖ LIGONIŲ KASA
             
 
 Misija
 
 Vizija
 
 Vertybės
 
 
   NAUJIENOS
   STRUKTŪRA IR KONTAKTAI
   TEISINĖ INFORMACIJA
   VEIKLOS SRITYS
   KORUPCIJOS PREVENCIJA
   PRANEŠĖJŲ APSAUGA
   ADMINISTRACINĖ INFORMACIJA
   PASLAUGOS
   ATVIRI DUOMENYS
   ASMENS DUOMENŲ APSAUGA
   NUORODOS
   GYDYMO ĮSTAIGŲ PASLAUGOS
   GYVENTOJAMS
   ĮSTAIGOMS
   APKLAUSOS IR ANALIZĖS
   PRIĖMIMAS Į DARBĄ
Gyventojų aptarnavimas
 Panevėžyje ir Utenoje
I, IV 8.00–18.00
II, III 8.00–17.00
V 8.00–15.45
Tel. (8 5) 232 2222
Anykščiuose, Biržuose, Ignalinoje, Kupiškyje, Molėtuose, Pasvalyje, Rokiškyje, Visagine, Zarasuose
Įstaigos kontaktai
Respublikos g. 66
LT-35158 Panevėžys
Tel. (8 45) 59 61 92
Faks. (8 45) 58 37 89
El. paštas patlk@vlk.lt
Darbo laikas
I–IV   8.00–17.00
V   8.00–15.45
Pietų pertrauka 12.00–12.45

GYVENTOJAMS      ĮSTAIGOMS     
Dėmesio! Nuo 2020 m. sausio 1 d. pasikeitė PSD įmokos dydis. Plačiau...
www.paneveziotlk.ltNAUJIENOS
| SAM pranešimai | VLK pranešimai | TLK pranešimai | Naujienų archyvas |
Už nukentėjusių žmonių gydymą išieškoma vis daugiau pinigų
 
      Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) kasmet pasipildo vis didesne pinigų suma, kuri yra išieškoma iš asmenų, padariusių žalą kitų žmonių sveikatai, už kurių gydymą sumokėjo ligonių kasos šio biudžeto lėšomis. Štai 2014 m., kaip ir 2013 m., iš jų buvo išieškota ir į PSDF sugrįžo beveik 6 mln. litų (1,7 mln. eurų), 2012 m. – daugiau kaip 5,35 mln. litų (1,55 mln. eurų), o 2011m. – 4,32 mln. litų (1,25 mln. eurų).
 
      Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, žala kitų žmonių sveikatai dažniausiai padaroma dėl neblaivių, asocialių žmonių sukeltų muštynių, buitinių konfliktų, eismo įvykių ar kitokių nusikaltimų metu. Tokiais atvejais jų gydymo išlaidos apmokamos PSDF lėšomis, o nusikaltimus padarę žmonės per nustatytą laiką turi atlyginti žalą šiam biudžetui.
 
      VLK Teisės skyriaus vedėjos Vitalijos Griškovos teigimu, galimybė išieškoti lėšas iš fizinių ir juridinių asmenų už žalą, padarytą apdraustojo sveikatai, yra įtvirtinta teisės aktuose. Todėl VLK, siekdama sugrąžinti į PSDF lėšas, kuriomis buvo apmokėtos dėl kitų žmonių kaltės nukentėjusių žmonių gydymo išlaidos, glaudžiai bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis ir antstoliais.
 
      „Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, teritorinės ligonių kasos (TLK) rūpinasi žalos išieškojimu. Tai jos daro gavusios policijos komisariatų, prokuratūrų informaciją apie nusikaltimus: žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui, dėl kurių nukentėjusieji gydomi PSDF lėšomis. Šį darbą dirbti mums padeda antstoliai, kurie padeda išieškoti priteistas lėšas ir jas sugrąžinti į PSDF biudžetą“, – tvirtino V. Griškova.
 
     TLK darbuotojai, apskaičiavę žalos dydį, reiškia civilinį ieškinį kaltininkams arba teikia pretenziją draudimo bendrovei (jei tai draudiminis autoįvykis). Pavyzdžiui, jei autoavarijoje sužalojamas žmogus, jo gydymo išlaidos išieškomos iš draudimo bendrovės (jei automobilis yra apdraustas) arba iš eismo įvykio kaltininko (jei automobilis nedraustas). Jei autoavariją sukelia ir žmogų sužaloja nepilnametis, žalą turi atlyginti tėvai ar globėjai, tuomet jiems tenka sumokėti už avarijoje nukentėjusių žmonių gydymą.
 
      V. Griškovos teigimu, kai žala yra padaroma kelių asmenų, jiems gali būti taikoma solidarioji atsakomybė. Tai reiškia, kad visa padaryta žala išieškoma iš bet kurio solidariojo skolininko, o nebūtinai lygiomis dalimis iš visų kaltų asmenų.
 
      „Žala PSDF biudžetui padaroma ir neteisėtai pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK) būnant užsienyje. Tokiais atvejais tokią žalą padarę žmogus turėtų grąžinti PSDF lėšas, kurios panaudotos apmokant už jo gydymą pagal pateiktą ESDK, kai to negalėjo būti daroma“, – primena V. Griškova.
 
      VLK atkreipia dėmesį, kad žalos dydis priklauso nuo gydymo paslaugų, kurių išlaidos buvo apmokėtos iš PSDF lėšomis, kiekio ir tuo metu galiojančių kainų. Jei nutiko taip, kad tenka atlyginti žalą PSDF, geriausia tai daryti geranoriškai. Gavus  pranešimą dėl tokios žalos atlyginimo, galima pasirinkti: arba iš karto pervesti visą sumą, arba atvykti į TLK ir pasirašyti sutartį dėl jos atlyginimo dalimis. Sutartis gali būti sudaroma ne ilgiui kaip 5 metams, o konkretus žalos atlyginimo terminas nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į jos dydį ar kitas aplinkybes.
 
      2014 m. mažiausia priteistos ir išieškotos žalos PSDF suma buvo apie 11 eurų už gydytojo chirurgo konsultaciją, o didžiausia – daugiau kaip 23 tūkst. eurų. Pastaroji pinigų suma sumokėta už kelių žmonių gydymo ligoninėje ir reabilitacijos paslaugas, kurių prireikė gydant autoįvykio metu patirtas traumas.
 

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyrius 
 
Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt
2015-01-27
Jūsų nuomonė
Ar žinote, kad nuo 2020-01-01 didėjo privalomojo sveikatos draudimo įmokos dydis, nes didėjo minimalioji mėnesinė alga?
Taip
Ne
Užduoti klausimus,
pateikti siūlymus,
atsiliepimus
Vardas*:
Pavardė*:
El. paštas*:
Klausimas, siūlymas, atsiliepimas*:
Naujienų prenumerata
Įveskite el. pašto adresą , kuriuo
pageidaujate gauti naujienas.
Jūsų el. paštas*: