PANEVĖŽIO TERITORINĖ LIGONIŲ KASA
             
 
 Misija
 
 Vizija
 
 Vertybės
 
 
   NAUJIENOS
   STRUKTŪRA IR KONTAKTAI
   TEISINĖ INFORMACIJA
   VEIKLOS SRITYS
   KORUPCIJOS PREVENCIJA
   PRANEŠĖJŲ APSAUGA
   ADMINISTRACINĖ INFORMACIJA
   PASLAUGOS
   ATVIRI DUOMENYS
   ASMENS DUOMENŲ APSAUGA
   NUORODOS
   GYDYMO ĮSTAIGŲ PASLAUGOS
   GYVENTOJAMS
   ĮSTAIGOMS
   APKLAUSOS IR ANALIZĖS
   PRIĖMIMAS Į DARBĄ
Gyventojų aptarnavimas
 Panevėžyje ir Utenoje
I, IV 8.00–18.00
II, III 8.00–17.00
V 8.00–15.45
Tel. (8 5) 232 2222
Anykščiuose, Biržuose, Ignalinoje, Kupiškyje, Molėtuose, Pasvalyje, Rokiškyje, Visagine, Zarasuose
Įstaigos kontaktai
Respublikos g. 66
LT-35158 Panevėžys
Tel. (8 45) 59 61 92
Faks. (8 45) 58 37 89
El. paštas patlk@vlk.lt
Darbo laikas
I–IV   8.00–17.00
V   8.00–15.45
Pietų pertrauka 12.00–12.45

GYVENTOJAMS      ĮSTAIGOMS     
Dėmesio! Europos sveikatos draudimo kortelę galima gauti paštu. Plačiau...
www.paneveziotlk.ltNAUJIENOS
| SAM pranešimai | VLK pranešimai | TLK pranešimai | Naujienų archyvas |
Įstaigos pačios ieško priemonių, galinčių užkirsti kelią korupcijai
     
      Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) domėjosi, kokį poveikį turėjo per Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) visuomenės informavimo kampaniją „Žinoti sveika“ Panevėžio ir Utenos apskričių asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ) pernai išdalyti plakatai antikorupcijos tema ir lipdukai „Atsidėkokite gydytojui šypsena“, skirti klijuoti ant gydytojų kabinetų durų. Kartu norėta sužinoti, ar gydymo įstaigų vadovai atsiliepė į Sveikatos apsaugos ministerijos raginimą imtis aktyvesnės veiklos, siekiant užkirsti kelią galimiems korupcijos atvejams vadovaujamose įstaigose.
 
      Informuoti Panevėžio TLK, kokios priemonės kovojant su korupcija buvo ar yra taikomos, kokią įtaką jos daro pacientams, prašyta 105 valstybinių ir privačių gydymo įstaigų. Atsakymai gauti iš 43. Jie aptarti Panevėžio TLK administracijos ir skyrių vedėjų pasitarime.
 
      Dauguma atsakymus atsiuntusių ASPĮ vadovų teigė, kad jų vadovaujamose įstaigose antikorupcinė veikla vykdoma pagal patvirtintus korupcijos prevencijos priemonių planus ir programas. 17-oje įstaigų sudarytos antikorupcijos komisijos arba paskirti už korupcijos prevenciją atsakingi asmenys, kelios ASPĮ pasitvirtinusios Etikos kodeksus. Specialiųjų tyrimų tarnybos  (STT) parengtus vaizdo klipus, skatinančius nesitaikstyti su korupcija, televizorių ekranuose nurodė transliuojančios 6 ASPĮ – dauguma tvirtino neturinčios techninių galimybių. Ligonių kasų parengtus plakatus „Sužinok. Išsiaiškink. Nemokėk“ (skatinančius klausti gydymo įstaigos administracijos, kodėl reikia mokėti, jei to prašoma) pakabinusios visos 43 gydymo įstaigos.
 
      11 ASPĮ vykdė apklausas, norėdamos sužinoti, ar įstaigoje pastebėta korupcijos atvejų, tačiau pagal pacientų atsakymus,  pasak jų vadovų, korupcijos atvejų nenustatyta. Tik viena ASPĮ pripažino pastebėjusi smulkių korupcijos apraiškų – atsidėkojimą už gydymą gėlėmis, saldainiais, indeliu medaus, ryšulėliu obuolių. Kelios ASPĮ jau organizavo korupcijos prevencijos mokymus savo darbuotojams, kitos ketina tai daryti. 7-ių įstaigų vadovai interneto svetainėje, skelbimų lentose ir kitais būdais išplatino oficialų kreipimąsi, kuriame ragina gyventojus nelikti abejingais pastebėjus korupcijos apraiškas, atsidėkoti medikams šypsena, tvirtu rankos paspaudimu. Beveik visose ASPĮ pacientai gali anonimiškai pareikšti nuomonę, pranešti apie pastebėtą korupciją (yra dėžutės, nuorodos, kur kreiptis ASPĮ, SAM ar STT)
Įdomu tai, kad privačių ASPĮ vadovai mano, jog korupcijos problema didesnė valstybinėse įstaigose, atliekančiose brangiuosius tyrimus ir procedūras, o mažosiose, kurios brangina kiekvieną pacientą, korupcijos nebuvo ir niekada nebus, nes gydytojai nesuinteresuoti gauti kyšių – brangina savo darbo vietą, pacientus pasitinka ir išleidžia su šypsena. Tvirtinama, jog gyventojai nuogąstauja, kad korupcija dar ryškiau suklestės, kai bus suteikta teisė specialistams nepriimti pacientų su nepakankamai išsamiais siuntimais. Kiti teigia, jog pacientai jau patys supranta ir žino, kad gydytojas gauna už savo darbą jam priklausantį atlyginimą ir kyšių nesiūlo.
 
      Kai kurių įstaigų vadovai iš pacientų gana retai išgirsta žodį „ačiū“, pacientai, anot jų, linkę reikalauti, o ne dėkoti, gydytoją laikyti vergu, privalančiu dirbti 24 val. per parą ir priimti visus norinčius pas jį patekti. Pacientų požiūryje į santykius su gydytojais medikai sako pastebintys daug negatyvizmo, pesimizmo. Dalis vadovų įsitikinę: norint pakeisti šį požiūrį ir apskritai požiūrį į mediciną, reikia teikti kokybiškesnes asmens sveikatos priežiūros paslaugas, bet norint tai padaryti, būtinas didesnis finansavimas ir medicinos personalo darbo užmokesčio didinimas.
Vis dėlto kai kurie medikai nusipelno išskirtinės gyventojų pagarbos. Biržų šeimos gydytojų centro direktorė Elena Šakelienė informavo, kad pacientai, norėdami atsidėkoti gydytojams ir slaugytojams, pristato rajonų laikraščiams jų kandidatūras nominacijoms „Metų medikas“, „Metų geradaris“, „Metų garbė“ (jau 5 metai, kaip steigiamos tokios nominacijos), pacientų iniciatyva organizuota akcija Paciento dienos proga „Šiandien ir visada atsidėkokite medikui šypsena“.
 
      VšĮ Panevėžio miesto poliklinikos direktoriaus pavaduotoja Danguolė Matulienė, įstaigoje atsakinga už korupcijos prevenciją, teigia, jog ne visi gyventojai teisingai suvokia korupcijos sampratą – jai priskiriamos teisėtai mokamos procedūros, tyrimai ir pan. 2013 m. įstaigoje atlikus apklausą, 9 proc. respondentų nurodė susidūrę su užuomina duoti kyšį, tačiau nenurodė vietos, kur tai buvo, arba nurodė nekonkrečiai –„ ligoninėje“. Direktorė pastebi, kad smulkios korupcijos apraiškų poliklinikoje mažėja – gyventojai net gėlių medikams beveik nedovanoja. D. Matulienė apskritai abejoja, ar tikrai tokia didelė korupcija medicinoje, kaip skelbiama. 
Kaip teigia VšĮ Krekenavos pirminės sveikatos priežiūros centro (Panevėžio r.) vyriausioji gydytoja Nijolė Lekarauskienė,  jos vadovaujamoje įstaigoje besilankantys pacientai iš karto atkreipė dėmesį į ligonių kasų lipdukus ir dažniau medikus apdovanoja šypsena. N. Lekarauskienė mano, kad tokie lipdukai drausmina ir pacientus, ir gydytojus, o pastariesiems padeda išvengti ir keblių situacijų.
 
      Panevėžio TLK savo interneto svetainėje taip pat klausė gyventojų, ar gydymo įstaigose taikomos korupcijos prevencijos priemonės (lipdukai „Atsidėkokite gydytojui šypsena“, antikorupcinė vaizdo medžiaga ir pan.) skatina pacientus neduoti kyšio medikams? Dauguma respondentų atsakė manantys, kad ne. Jų paaiškinimai paprasti: „Jokios priemonės to neskatina, nes pas mus tokia sistema daug metų“; „Pasigendu teisėsaugos darbo šioje srityje“; „Skatinti gali bendras pacientų susitarimas neduoti kyšio medikams“; „Skatintų užrašas „Pasveikęs palik atsiliepimą tinklapyje www.pincetas.lt“. Gydytojai vengtų blogo reitingo!“ „Lipdukas ,,Atsidėkok gydytojui šypsena“ – diskriminuojantis. Sutinka ir išlydi slaugytoja. Slaugytojoms reikia atsidėkoti šypsena, kartais netgi dažniau“.
 
      Panevėžio TLK lipdukus dalijo tik toms įstaigoms, kurios pageidavo. Nors juos pasiėmė 26 (beveik 600 lipdukų), po ligonių kasos kreipimosi į įstaigas dėl antikorupcijos priemonių naudojimo, lipdukų aktyviai ėmė prašyti ir kitos ASPĮ. Tikslinių apklausų, kurios atspindėtų pacientų požiūrį į šią socialinę akciją, įstaigose nevykdyta, tačiau dauguma vadovų pripažino, kad pacientai į lipdukus iš esmės reaguoja teigiamai.
 
Panevėžio teritorinė ligonių kasa
2014-04-17
Jūsų nuomonė
Ar žinote, kad karantino metu apsilankę poliklinikoje, pacientai neturi mokėti už medikams skirtas nuo koronaviruso apsaugančias priemones?
Taip
Ne
Kita (jei Jūsų prašė už šias priemones mokėti, įvardykite, kurioje gydymo įstaigoje)
Gyventojų aptarnavimo vertinimo elektroninė apklausa
Užduoti klausimus,
pateikti siūlymus,
atsiliepimus
Vardas*:
Pavardė*:
El. paštas*:
Klausimas, siūlymas, atsiliepimas*:
Naujienų prenumerata
Įveskite el. pašto adresą , kuriuo
pageidaujate gauti naujienas.
Jūsų el. paštas*: