PANEVĖŽIO TERITORINĖ LIGONIŲ KASA
             
 
 Misija
 
 Vizija
 
 Vertybės
 
 
   NAUJIENOS
   STRUKTŪRA IR KONTAKTAI
   TEISINĖ INFORMACIJA
   VEIKLOS SRITYS
   KORUPCIJOS PREVENCIJA
   ADMINISTRACINĖ INFORMACIJA
   PASLAUGOS
   ATVIRI DUOMENYS
   ASMENS DUOMENŲ APSAUGA
   NUORODOS
   GYDYMO ĮSTAIGŲ PASLAUGOS
   GYVENTOJAMS
   ĮSTAIGOMS
   APKLAUSOS IR ANALIZĖS
   PRIĖMIMAS Į DARBĄ
Gyventojų aptarnavimas
 Panevėžyje ir Utenoje
I, IV 8.00–18.00
II, III 8.00–17.00
V 8.00–15.45
Tel. (8 5) 232 2222
Anykščiuose, Biržuose, Ignalinoje, Kupiškyje, Molėtuose, Pasvalyje, Rokiškyje, Visagine, Zarasuose
Įstaigos kontaktai
Respublikos g. 66
LT-35158 Panevėžys
Tel. (8 45) 59 61 92
Faks. (8 45) 58 37 89
El. paštas patlk@vlk.lt
Darbo laikas
I–IV   8.00–17.00
V   8.00–15.45
Pietų pertrauka 12.00–12.45

GYVENTOJAMS      ĮSTAIGOMS     
Dėmesio! Prieš kreipdamiesi į gydymo įstaigą įsitikinkite, kad tikrai esate apsidraudę PSD. Plačiau...
www.paneveziotlk.ltNAUJIENOS
| SAM pranešimai | VLK pranešimai | TLK pranešimai | Naujienų archyvas |
Gyventojų padaroma žala – apie 300 tūkst. eurų kasmet

  Pasak Panevėžio TLK specialisto M. Budreikos, dauguma žalos padarymo atvejų nustatoma baudžiamosiose bylose, bet jose padarytos žalos dydis nebūtinai yra didžiausias.

      Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) atliko žalos, gyventojų padarytos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui, pastarųjų 5 metų lyginamąją analizę. Rezultatai parodė, kad Panevėžio ir Utenos apskrityse bendras žalos dydis kasmet siekia apie 300 tūkst. Eur. Daugiausia žalos padarymo atvejų nustatoma baudžiamosiose bylose, kai dėl smurtinės ar kitos neteisėtos veikos kalti asmenys ligonių kasai turi atlyginti nukentėjusiųjų gydymo išlaidas. Šioje srityje teigiama bent jau tai, kad sunkių nusikaltimų, dėl kurių sunkiai sužalojami asmenys, skaičius mažėja.
 
      Panevėžio ir Utenos apskrityse 2014–2018 m. nustatyta 1,7 tūkst. atvejų, kuriais gyventojai padarė žalą PSDF biudžetui. Beveik 60 proc. šių atvejų (daugiau kaip 1 tūkst.) sudaro smurtine veika padaryta žala. Kiti atvejai: pretenzijos dėl žalos, padarytos PSDF biudžetui per eismo įvykius, atlyginimo draudimo bendrovėms (402); inicijuoti civiliniai procesai dėl žalos, padarytos per papildomą mėnesį (sveikatos draudimui susitvarkyti skirtą mėnesį, kai asmenys, pasibaigus jų privalomajam sveikatos draudimui (PSD), kitą mėnesį nemokamai gydėsi, tačiau iki jo pabaigos taip ir neapsidraudė) 272); dėl neteisėto pasinaudojimo užsienyje Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK), esant nedraustam (28); dėl nevykdomų žalos atlyginimo dalimis sutarčių (7). 

      Panevėžio TLK Administravimo skyriaus vyresnysis specialistas Marius Budreika pastebi: bendras Panevėžio TLK inicijuotų civilinių procesų skaičius auga. Tai susiję su Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus įsakymu patvirtintais Žalos PSDF biudžetui atlyginimo tvarkos aprašo pakeitimais, pagal kuriuos pradėtas vykdyti žalos, padarytos per papildomą mėnesį, išieškojimas. 2016 m. žalą PSDF biudžetui padarė ir savanoriškai neatlygino 25 per papildomą mėnesį gydęsi, bet laiku neapsidraudę asmenys (jiems suteiktas paslaugas apmokėjo ligonių kasa). 2017 m. tokių asmenų buvo 75, 2018 m. – 172.
 
      M. Budreikos teigimu, stebimas ir kitų atvejų skaičiaus augimas. Pavyzdžiui, vis daugiau Panevėžio,  Utenos apskričių gyventojų, lankydamiesi Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse bei Šveicarijoje, neteisėtai pasinaudoja būtinąja medicinos pagalba su ESDK. Kitaip tariant, gyventojai pateikia gydymo įstaigai turimą ESDK, nors paslaugos teikimo metu nebūna apsidraudę PSD Lietuvoje. Žalos, padaromos naudojantis ESDK, sumos irgi auga. Nagrinėtu laikotarpiu didelės įtakos sumos augimui turėjo iš Islandijos gauti pranešimai, nes toje šalyje sveikatos priežiūra itin brangi. Didžiausia Panevėžio TLK veiklos zonos gyventojo padaryta žala per pastaruosius 5 metus – maždaug 20 tūkst. Eur.
 
      Pasak Panevėžio TLK specialisto, dauguma žalos padarymo atvejų nustatoma baudžiamosiose bylose, bet jose padarytos žalos dydis nebūtinai yra didžiausias. Pernai šį dydį viršijo eismo įvykiuose padarytos žalos sumos, nors pačių įvykių, kurių pagrindu reiškiamos  pretenzijos draudimo bendrovėms, 2018 m. buvo mažiau nei įprastai. 
 
     Palyginus oficialią avarijų ir jose sužalotų asmenų statistiką su Panevėžio TLK gaunamų pranešimų apie šiuos įvykius skaičiumi, spėjama, kad policijos komisariatai nepateikia ligonių kasai visų atvejų dėl gyventojų PSDF biudžetui padarytos žalos. Siekdama skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, Panevėžio TLK savo veiklos zonos teisėsaugos institucijoms (policijos komisariatams, prokuratūroms) siųs priminimą dėl išsamios informacijos pateikimo.
 
Panevėžio TLK Lietuvos gyventojams primena:

• Jei baigiasi Jūsų PSD galiojimas, Jūs dar vieną mėnesį (papildomą) turite teisę gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas, kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones. Šį mėnesį PSD, o su juo ir išvardytos paslaugos, suteikiamas skolon su sąlyga, kad iki mėnesio galo apsidrausite – pats sumokėsite PSD įmokas, įsidarbinsite, įsiregistruosite Užimtumo tarnyboje ar įgysite teisę į draudimą valstybės lėšomis kitokiu pagrindu ir pan. Jei iki mėnesio pabaigos ši sąlyga netenkinama, pasinaudojusieji sveikatos priežiūros paslaugomis per papildomą mėnesį tampa skolingi už suteiktas paslaugas tiek, kiek ligonių kasos už jas sumoka gydymo įstaigai. 
 
• ESDK galioja tik tada, kai Jums viešint ES, EEE šalyje ar Šveicarijoje, ūmiai susergate, dėl ko Jums svečios šalies valstybinei sveikatos apsaugos sistemai priklausančioje gydymo įstaigoje teikiama būtinoji medicinos pagalba, o šio įvykio metu esate apdraustas PSD Lietuvoje. Jei įvykio metu nebūsite apsidraudęs, bet gydymo įstaigai vis tiek pateiksite ESDK ir gausite paslaugas, į PSDF biudžetą teks grąžinti tiek, kiek Lietuvos ligonių kasa sumokės užsienio šaliai už Jums suteiktas paslaugas.
 
• Jei dėl savo kaltės (neteisėtos veikos) sužalojote kitą asmenį, jo gydymą iš PSDF biudžeto apmoka ligonių kasos, bet išlaidas, kaip žalą, turėsite padengti Jūs. Kai neteisėta veika padaroma per eismo įvykį, žala išieškoma iš kalto asmens arba ją atlygina draudimo kompanijos, jei automobilis yra draustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu.

• Kai su ligonių kasa sudaroma sutartis dėl žalos PSDF biudžetui atlyginimo dalimis, ją privaloma vykdyti. Nustatytais terminais nemokant žalos kompensavimo įmokų, ligonių kasa civilinio proceso tvarka kreipiasi į teismą dėl žalos išieškojimo. Teismo sprendimai gali būti priimami už akių.
 
 
Pasitikrinti, ar esate apdraustas, galite atvykę į ligonių kasą arba elektroniniu būdu: apsilankę VLK interneto svetainės skyrelyje „Ar esate draustas?“; per Elektroninių valdžios vartų portalą www.epaslaugos.lt.  
 
Daugiau informacijos teikiama bendruoju ligonių kasų tel. (8 5) 232 2222, el. paštu info@vlk.lt.

            
Panevėžio teritorinė ligonių kasa
 
 
Ligonių kasos kviečia:  
Skaityti svarbiausias naujienas Facebook: https://goo.gl/ML8SqJ
Pamatyti naujausias nuotraukas ;) Instagram: https://goo.gl/tXvpXr
Žiūrėti išsamius ir linksmus vaizdo įrašus Youtube: https://goo.gl/BPBep2
Sekti išskirtinius infografikus ir ne tik Flickr: https://goo.gl/Hsyhq4
 

 

2019-04-02
Jūsų nuomonė
Ar žinote, kad medicininė reabilitacija skiriama tik sergant tam tikromis ligomis, kurių sąrašas patvirtintas sveikatos apsaugos ministro įsakymu?
Taip
Ne
Maniau, kad reabilitacija gali būti skiriama sergant bet kuria liga
Užduoti klausimus,
pateikti siūlymus,
atsiliepimus
Vardas*:
Pavardė*:
El. paštas*:
Klausimas, siūlymas, atsiliepimas*:
Naujienų prenumerata
Įveskite el. pašto adresą , kuriuo
pageidaujate gauti naujienas.
Jūsų el. paštas*: